Síla a křehkost: profesní opory v péči o rodiny zasažené perinatální ztrátou
Tým Perinatální ztráty při Unii porodních asistentek z. s., realizuje projekt “Síla a křehkost: profesní opory v péči o rodiny zasažené perinatální ztrátou” s reg. číslem Z.03.03.01/00/23_057/0004559, který je spolufinancovaný Evropskou unií v rámci výzvy č. 057 Operačního programu Zaměstnanost plus.
Prostřednictvím projektu se náš tým zaměřuje na téma duševního zdraví pečujících profesionálů. Věříme, že jen jako dobře podpoření a propojení profesionálové můžeme trvale, profesionálně, empaticky a bez rizika syndromu vyhoření pracovat v psychicky náročném prostředí rodin čelících ztrátě dítěte. Do spoluvytváření řešení během projektu zapojujeme relevantní profese, mapujeme bariéry i příklady dobré praxe na úrovni systému a inspirujeme se zahraničními modely dobré péče o duševní zdraví profesionálů.
Náš tým na realizaci projektu pracuje prostřednictvím klíčových aktivit, v rámci kterých se zaměřujeme jednak na redesign dílčích produktů (např. supervize, podpůrné skupiny, podpůrná linka), ale i na systémovou změnu – předcházení problému a eskalace problému (rozpad systému péče a vyhoření pečovatelů). Aktivity dále zaměřujeme i na rozvoj spolupráce s novými profesemi a neformálními pečujícími. Věříme, že dobrá podpůrná síť nemusí ležet jen na stávajícím systému zdravotní péče a sociálních služeb. Příkladem může být například rozvoj profese paliativních dul, který je osvědčený v zahraničí nebo vzdělávání poskytovatelů péče v zavádění peer to peer profesních opor (například realizace debriefingu po každém úmrtí dítěte).
Hledáme příčiny problému na úrovni systému a narativů, zapojujeme koncepty jako privatizace stresu nebo internalizace externalit. Předpokládáme, že stres a zátěž, která u pečujících profesionálů vzniká (mj. při poskytování perinatální paliativní péče) by měl být ošetřen na úrovni a na náklady systému.
V týmu se inspirujeme modely ze zahraničí, které chceme testovat v českém prostředí (např. systematické využívání debriefingu, zapojení profesí jako paliativní duly). Reagujeme na aktuálně nové nebo do budoucnosti se rýsující výzvy a chceme je zavzít do uvažovaných řešení (nové profese – interkulturní pracovníci pro osoby z Ukrajiny, rozvoj umělé inteligence do zdravotnictví (jako příležitost i jako ohrožení).
Realizační období projektu: 1.8.2024 – 1.4.2026
Rozpočet projektu: 3 377 332 Kč