MODULY
1. Úvod do komunikace
O čem můžeme s rodinou a pacientem komunikovat? Jak se v těchto rozhovorech neztratit a jaké komunikační techniky a protokoly lze použít? První modul přináší teoretický balíček, který v dalších modulech budeme prakticky používat.
2. Komunikace o symptomech (Fyzické aspekty péče)
V tomto modulu představujeme, jak vést rozhovory o symptomech, nežádoucích účincích či mýtech o opiátech. Také jak připravit pacienta i rodinu na důležitý rozhovor o příznacích, tak aby pro ně byl přínosem.
3. Komunikace psychologických a psychiatrických aspektů
Komunikace s pacienty s problémovým chováním, psychickým onemocněním či s pacientem, který chce zemřít má svá specifika, kterým se tento modul věnuje. Zaměříme se na zásady, odlišnosti či omyly a využití komunikačních technik.
4. Rodinná konference
Komunikace a spolupráce s rodinou pacienta je nezbytnou součástí paliativní péče. V tomto modulu se budeme věnovat nejen přípravě a průběhu rodinných konferencí, ale zaměříme se také na jejich přínos v kontextu komplexní péče.
5. Komunikace o duchovních a kulturních potřebách
V poslední fázi života se u většiny lidí otevírají otázky spojené se smyslem života a naší spiritualitou. Ukážeme si, jak rozhovor o duchovních potřebách vést a jak velký význam pro člověka může mít. V rámci komplexního přístupu je nezbytné, abychom se nad našimi pacienty zamýšleli také v kontextu jejich kulturního zázemí.
6. Komunikace a plán péče
Když pacient nemá plán péče a ztrácí své rozhodovací schopnosti, péče se odehrává, dle postupů, které preferují zdravotníci nebo rodina. Je důležité umět vést rozhovor s pacientem a jeho rodinou o plánu budoucí péče.
7. Komunikace v závěru života
Tento čas je na komunikaci náročný a zároveň se v něm úročí naše předešlá dobrá komunikace s pacientem a rodinou.